Cel
Celem kształcenia jest teoretyczne i praktyczne przygotowanie uczestnika do pracy w biurze rachunkowym oraz przygotowanie do zawodu: kierownik biura rachunkowego (kod zawodu 121102), który został ujęty w klasyfikacji zawodów i specjalności wprowadzonej rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 7 sierpnia 2014 roku (t.j. Dz. U. z 2018 roku poz. 227).
Celem kształcenia jest pogłębienie posiadanej przez uczestnika wiedzy z zakresu prawa podatkowego i rachunkowości ze szczególnym uwzględnieniem zagadnień praktycznych, które towarzyszą księgowym w ich codziennej pracy w biurze rachunkowym.
Uczestnikami kursu powinny być osoby posiadające średnie lub wyższe wykształcenie, są absolwentami kursu na samodzielnych księgowych (bilansistów) – specjalistów ds. rachunkowości lub osoby posiadające praktykę w pracy w księgowości, które pracują lub zamierzają pracować jako pracownicy biur rachunkowych.
Program
Tematyka kursu obejmuje:
- zasady i wymagania organizacyjno – prawne świadczenia usług księgowych,
- zasady prowadzenia działalności gospodarczej,
- prawne podstawy prowadzenia działalności gospodarczej,
- płace i ubezpieczenia społeczne – wybrane zagadnienia i przykłady praktyczne,
- rachunkowość z uwzględnieniem prawa podatkowego.
Program kursu obejmuje 196 godzin dydaktycznych z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość oraz 4 godziny egzaminu wewnętrznego przeprowadzonego w trybie stacjonarnym.
Wykładowcami na kursie w zależności od grupy będą:
- Pani Magdalena Giedrojć – Juraha – biegły rewident, wykładowca rachunkowości,
- Pani Jadwiga Godlewska – biegły rewident, wykładowca prawa podatkowego,
- Pani Monika Jędrzejkowska – specjalista ds. płac,
- Pani Maria Marek – radca prawny, wykładowca prawa,
- Pani Małgorzata Mazurkiewicz – biegły rewident, wykładowca prawa podatkowego,
- Pani Renata Mościcka – wykładowca prawa podatkowego.
Dodatkowe informacje
W czasie trwania kursu przewidziane są sprawdziany wiadomości.
Uczestnicy kursu mogą uzyskać certyfikat specjalisty usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych i podatkowych wydany przez Stowarzyszenie Księgowych w Polsce, jako organizację zawodową, członka Międzynarodowej Federacji Księgowych (IFAC). Warunkiem uzyskania certyfikatu jest członkostwo w Stowarzyszeniu Księgowych w Polsce.
Osoba, która na egzaminie uzyska co najmniej 60% punktów możliwych do osiągnięcia z całego egzaminu i nie mniej niż 40% z każdego bloku tematycznego objętego egzaminem oraz spełnia jednocześnie warunki określone w § 2 uchwały (zobacz), otrzyma tytuł „certyfikowanego specjalisty usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych i podatkowych”, dokumentowany certyfikatem.